ЕкоКон – Сва лица климатских промена
У среду, 25. новембра 2020. године, одржана је конференција ЕкоКон – сва лица климатских промена у просторијама Press центра Удружења новинара Србије. ЕкоКон су организовала удружења Екогенеза и Дете – заштитник планете, уз подршку Министарство заштите животне средине Републике Србије.
Конференција је, у складу са епидемиолошком ситуацијом, одржана без присуства публике, а пренос је било могуће пратити преко Zoom платформе и Фејсбук странице удружења Екогенеза.
Конференцију је отворио Сретен Филиповић из удружења Екогенеза, након чега је професор Владимир Ђурђевић са Физичког факултета Универзитета у Београду одржао уводно предавање о климатским променама, разјашњавајући обим и значај теме публици која је пратила догађај.
ЕкоКон су обележиле и две панел дискусије. На дискусији Три лица климатских промена, коју је модерирала Бојана Живковић као представник удружења Дете – заштитник планете, посматране су климатске промене из различитих стручних углова.
Професор др Александар Јововић са Машинског факултета Универзитета у Београду говорио је о емисијама угљен-диоксида, осврнувши се на утицај различитих сектора српске привреде на емисије, након чега је било речи и о енергетској ефикасности као средству у борби против климатских промена.
Дарко Стојиловић, психолог, објаснио је у чему је проблем са перцепцијом климатских промена у друштву и начину на који се комуницира, говорећи и о еко-анксиозности као последици сазнања да се живот на планети драстично мења.
Томица Мишљеновић са Биолошког факултета Универзитета у Београду поделио је са публиком причу о значају планирања садње биљака у градовима, као и о адаптацијама градова на климатске промене у ширем смислу.
Друга панел дискусија била је посвећена Учешћу цивилног сектора у прилагођавању на климатске промене. Модератор панела била је Драгослава Стаменовић из удружења Екогенеза. У овој дискусији су учествовали представници цивилног сектора који се баве едукацијом у области климатских промена, али и другим акцијама које помажу грађанима да постану део процеса адаптације на новонасталу климатску ситуацију у којој се планета налази.
Тијана Лежаић из Центра за развој неформалног образовања грађана говорила је о природи пројеката организација цивилног друштва када је у питању проблем промена климе, али и о начинима на које грађани могу учествовати у разговору и акцијама које за циљ имају адаптацију на последице климатских промена.
У дискусији је учествовао и Немања Миловић, оснивач портала Клима101, који је причао о томе колико је захтевно доћи до реалних података када се говори о климатским променама, али и о томе колико се током претходних година променила свест о овој теми едукацијом кроз медије, међу којима је и портал Клима101.
Душка Димовић је говорила испред Светске организације за природу (WWF) о доприносу организација цивилног друштва када је у питању едукација о климатским променама и вољи становништва да се у те пројекте укључи и на тај начин допринесе широј информисаности о теми која из дана у дан постаје све релевантнија.
Поред предавања и дискусија, ЕкоКон конференција је била и прилика да се прогласе победници четири ЕкоКон конкурса, али и да се ауторима стручних студентских радова омогући да своје знање о климатским променама поделе са публиком. Своје радове су на ЕкоКон-у представиле Милијана Марић са Шумарског факултета Универзитета у Београду и Драгана Николић са Географског факултета Универзитета у Београду.
Сви радови пристигли на ЕкоКон конкурсе доступни су у дигиталним зборницима који се могу пронаћи на веб-страници конференције.

Најдражи наши,
Са великим задовољством желимо да вас обавестимо да је стручна комисија дуго и напорно радила на прегледању приспелих радова конкурса расписаних у оквиру конференције „ЕкоКон – Сва лица климатских промена“ и донела одлуку о најбољим међу њима.
Пре него што објавимо најбоље радове, желимо да искористимо прилику да изразимо наше неизмерно поштовање и захвалност према свим учесницима конкурса у оквиру ЕкоКона. Сви приспели радови били су одлични и наша стручна комисија није имала нимало лак задатак да се определи о победницима конкурса.
Веома смо срећни што сте нам показали да се о климатским променама итекако размишља у нашој земљи, без обзира на старосну доб, степен образовања и сферу интересовања. Захваљујући вама, уверили смо се да су климатске промене проблем свих нас и да се само заједничким деловањем можемо прилагодити и суочити са њима.
Такође, желимо да се захвалимо и спонзорима чије су великодушне донације омогућиле да обезбедимо велики број вредних награда за радове које је стручна комисија оценила као најбоље. У име ЕкоКон екипе, најлепше вам хвала!
У наставку налази се списак победничких радова овогодишње конференције „ЕкоКон – Сва лица климатских промена“.
Академски конкурс (председник комисије: др Драган Станојевић, доцент)
- место освојила је Милијана Марић, Шумарски факултет Универзитета у Београду, за рад под називом “Утицај климатских промена на отицање у сливу реке Скрапеж”
- место освојио је Димитрије Петровић, Правни факултет Универзитета у Београду, за рад под називом “Право климатских промена – постојећи правни оквир и Европски зелени договор”
- место освојила је Драгана Николић, Географски факултет Универзитета у Београду, за рад “Телеконекције (ENSO и NAO) у светлу климатских промена и њихов утицај на светску привреду”
Литерарни конкурс – Климатске промене и ја (председник комисије: др Ђорђе Сибиновић, писац)
- место освојила је Јована Тодоровић, Гимназија Младеновац
- место освојио је Милан Вукашиновић, Тринаеста београдска гимназија
- место освојио је Драгутин Мркић, Средња школа за информационе технологије
Фото-конкурс – Климатске промене кроз мој објектив (председница комисије: Ивана Маринковић , фотограф)
У категорији основна школа:
- место освојио је Филип Филиповић, ОШ „Коста Абрашевић“, Београд, за рад под називом „Бујица на Голији“
- место освојила је Кристина Петровић, ОШ „Слободан Пенезић Крцун“, Јунковац, за рад под називом „Чекајући јесен“
- место освојио је Огњен Бокић, ОШ „Бранко Ћопић“, Београд, за рад под називом „Бреза“
У категорији средња школа:
- место освојила је Јелена Марковић, Прва београдска гимназија, за рад под називом „Небо“
- место освојио је Иван Фершиши, Прва београдска гимназија, за рад под називом „Постапокалипса“
- место освојила је Ленка Стојанов, Прва београдска гимназија, за рад под називом „Вече“
У категорији одрасли:
- место освојио је Горан Бендеља, за рад под називом „Еко“
- место освојила је Ивана Милошевић, за рад под називом „Тата спалио Ђенку“
- место освојила је Мина Ђурковић, за рад под називом “Климатске промене крај реке Саве 1”
Ликовни конкурс – Климатске промене у боји (председник комисије: Филип Миразовић, сликар)
У категорији предшколски узраст:
- место освојила је Катарина Баиновић, ПУ „Полетарац“, Жагубица – Осаница
- место освојила је Сара Беговић, ПУ „Стоногица“, Сремска Митровиц
- место освојио је Деспот Достанић, ПУ „Стоногица“, Сремска Митровица
У категорији основна школа:
- место освојила је Анђела Ђурић, за рад под називом „Сати откуцавају”
- место освојио је Алекса Марковић, ОШ „Црњански“, Јагодина за рад под називом „Планета у пламену”
- место освојио је Богдан Ковачев, ОШ „Мирослав Мика Антић“, Нови Сад за рад под називом “Климатске промене”
- место освојила је Софија Стаменковић, ОШ „Црњански“, Јагодина
У категорији средња школа:
- место освојила је Миња Вићентић, за рад под називом „Спасимо корале”
- место освојила је Петра Жагар
- место освојио је Филип Телетин, Школа Техноарт
У категорији одрасли:
- место освојила је Хела Јовичић
- место освојила је Сања Станишић
Специјалну награду заслужила је и група младих корисника Центра за бригу о старима, деци и особама са инвалидитетом „Свилајнац“ из Свилајнца за ликовни рад под називом „Сунце сија у више боја, погодите којој служи која“.
Честитамо победницима и још једном се захваљујемо свим учесницима на овогодишњем ЕкоКону!
Сви аутори награђених радова биће накнадно информисани путем имејла о наградама које су освојили и начину на који могу да их преузму.
Сви победнички радови објављени су у електронској форми на насловној страни сајта ЕкоКон. Остали радови који испуњавају пропозиције конкурса ће бити изложени у зборнику који ће бити објављен на дан одржавања конференције 25.11.2020. године.
Замолили бисмо вас да попуните кратку анкету коју смо припремили за учеснике. Ваши одговори и сугестије ће нам значити како бисмо унапредили ЕкоКон у годинама које долазе.
За крај, позивамо вас да 25.11. испратите онлајн конференцију на којој ће стручна лица и представници организација цивилног друштва кроз две панел дискусије представити виђење климатских промена из својих углова.
Здраву животну средину и стабилну климу жели вам ваша ЕкоКон екипа!
ЕкоКон организују:

Уз финансијску подршку:

ЕкоКон су подржали:
